Demirci : °C
Dil Seçiniz : TR EN

Odamızın Tarihi

Odamız;7 Mart 1960 yılında Kurucu Başkanı olan Hüseyin Bilaçeroğlu  önderliğinde Demirci’nin  önde gelen tüccarları tarafından Demirci  Ticaret  Odası adı altında kurulmuştur. İlk hizmet binası eski Belediye Binasındadır.

İlk Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilaçeroğlu,İlk Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Örnek,Nuri Ersin,Lütfi Dede,Hasan Dedeoğlu ve Basri Koçyiğit’tir. Mehmet  Örnek ve Nuri Ersin Başkan Vekilleridir.

İlk Meclis Başkanı da Hüseyin Bilaçeroğlu’dur.İlk Meclis Üyeleri Recep Atlar,Lütfi Dede,Gani Tüzel ve Ahmet Babayiğit,İlk Genel Sekreteri Mehmet Ali Köle (Tandoğan) dir.

Kurulduğu Belediye Binasındaki  yerinden 1 Mart 1961 tarihinde Birlik Caddesindeki o tarihte Nurullah Doğruel’e ait olan binaya taşınmıştır.6 Ekim 1964 tarihinde meydana gelen depremde hasar gören bu binadan 26 Ekim 1964 Pazartesi günü o  tarihte Edip ve Naci Akın’a  ait  olan Hacıhasan Camii karşısındaki yokuşta yer  alan binaya taşınmış ve orada hizmet vermeye devam etmiştir. 

12 Ocak 1977 yılında Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Orhun’un,Oda Yönetimi ve Oda Meclisi’nin çabalarıyla o tarihte Lütfiye Gündoğar’a  ait olan şimdiki hizmet binası eski haliyle satın alınarak odamıza kazandırılmıştır.Gerekli tadilat ve bakımların yapılmasının ardından kendi binasına taşınmıştır.

1997 yılının Şubat ayında yapılan Oda Meclis toplantısında eski olan oda hizmet binasının yıkılarak yerine  4 katlı modern bir bina yapılmasına karar verilmiştir.21 Mart 1997 de geçici olarak Eski Belediye Hizmet binasına taşınılmış ve yeni oda binası tamamlanana kadar orada hizmet verilmiştir.Oda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akarsu,Oda Yönetimi ve Meclisinin çabaları sayesinde gerek Tobb’dan gerekse hayırseverlerden alınan maddi desteklerle 23 Mayıs 1997 de başlayan oda inşaatı zaman içinde kat kat yapılarak 23 Temmuz 2004 tarihinde bitirilmiş ve bugünkü yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.

Odamızda 17/02/1961 yılında Adalet Bakanlığı’nın  06/02/1961 tarih ve 2619 sayılı yazıları ile Ticaret Sicili Memurluğu kurulmuş ve  01/04/1961 tarihinde Manisa Ticaret Sicili Memurluğu’ndan defterlerin ve evrakların devralınmasıyla faaliyete geçirilmiştir.

Odamız 13 Mart 1961 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yaman ve Yönetiminin çabalarıyla 34 sayılı toplantısının 102 sayılı kararı ile Milli Savunma Bakanlığı’na telgraf çekerek Demirci’den kalkması kesinleşmiş olan 5. Astsubay Hazırlama Ortaokulunun tahliye ettiği binanın Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmesini talep edip buraya bir Öğretmen Okulunun tesis edilmesini talep etmişlerdir.Bu talebe cevap 03 Mayıs 1961 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı’nın 283 sayılı yazısı ile gelmiş gerekli çalışmaların yapılmaya başlandığı bildirilmiştir.İlerleyen yıllarda bu çalışmaların meyvesi  alınmış ve 02/12/1964 yılında Demirci İlk Öğretmen Okulu  eğitim öğrenime başlanmıştır.Bu vesile ile de Odamız şimdiki Eğitim Fakültesi,Yüksek Okul ve Bölümlerinin kurulması için ilk adımların atılmasını sağlamıştır.

Kurulduğu 1960 yılından 2019 yılına kadar toplam 19 kişi Yönetim Kurulu Başkanlığı,23 farklı kişi de Meclis Başkanlığı görevini yürütmüştür.