Demirci : 12°C
Dil Seçiniz : TR EN

Zafer Kalkınma Ajansı Yerel Ekonomik Gelişme Planı toplantısı

Tüm Haberler

Zafer Kalkınma Ajansı Yerel Ekonomik Gelişme Planı (YEGEP)Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda  anlatıldı. Zafer Kalkınma Ajansı Planlama ve Bölgesel Koordinatör Birim Başkanı İskender Cem Leblebici,  Manisa’nın ekonomik geleceği Türkiye ve Dünya ekonomisindeki yerini anlatan YEGEP’in tanımı, ulusal ve kültürel eğilimleri, bölgesel analizleri, Manisa ilinin mevcut durumu ve öncelikli projeler, hakkında bilgiler verdi.

           Toplantıya Vali Erdoğan Bektaş, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları Temsilcileri, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seyhan, Demirci Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akkılıç, Meclis Başkanı Gökhan Yıldızel,  Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı ve daire müdürleri katıldı.

            Toplantının açılışında konuşan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri  Yusuf Balcı, ‘Ajansımızın hazırlamış olduğu bölge planı 3’er yıllık uygulamaları halinde eyleme dönüştürülebilir gelişme programını Manisa için düzenlenmiş olan nihai durumunu düzenleyip istişare ederek sonuçlandırmak üzere Sayın Valimizin himayelerinde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Manisa’mız, Bölgemiz ve Ülkemiz için hayırlar getirmesini gelişmeler getirmesini temenni ediyorum. Ajans olarak şu anda TÜİK’le birlikte çalışma yapıyoruz ve  bu sonuçlanmak üzere. Bu çalışmamız Ajansla ilgili memnuniyet ve bilinirlik durumunun tespitiyle ilgili. Memnuniyet konusunda da bilinirlik konusunda da eksiklerimiz var. Bunları tamamlamak için daha fazla sahada koşmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu alanda gayretlerimizi sizin desteklerinizle sürdüreceğiz. Bilinirlik anlamında şöyle bir yanılgı var. Birçok paydaşımız ajansımızı sadece mali destek hibe veren bir kuruluş olarak algılıyorlar. TKDK’nın benzeri gibi kuruluş olarak algılıyor. Raporu sonunda diyor ki paydaşların çoğunluğu ajansın, bölgenin yerel dinamiklerini harekete geçirerek kalkınmanın büyümesini hızlandırması açısından planlamalar ve programlar yapması ve stratejiler belirlemesi gerektiğine yönelik kanaat belirtmişler. Bu çok yerinde bir kanaat. Bizim aslında asli görevimiz budur diye düşünüyoruz. İşte bugün bir araya gelişimiz, sizleri buraya kadar yoruşumuzun sebebi de bu. Bölge planımız hazırlandı başbakanlık onayına sunuldu. Yönetim kurulumuzun kararı ile 3’er yıllık dönemler halinde yerel ekonomik gelişme programını hazırladık.  İlk olarak da Manisa ili ile ilgili yerel ekonomik gelişme programı sonuçlandırmak üzereyiz. Bugüne kadar buna katılım sağlayan bütün paydaşlarımıza ve siz katılımcılara teşekkür erdim. Bu konuda hazırlanan sunumda eylem planı ile ilgili detaylar anlatılacaktır. Bu salonu bizleri tahsis eden Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ediyorum’ dedi.
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş yaptığı konuşmada ajanslı bir hayata alışmaya çalışıldığını belirterek, ‘Bizim bir ajansımız var. Ajanslı bir hayata alışmaya çalışıyoruz. 4 il beraberce geleceklerini arıyorlar.  İmkanlarını ve potansiyellerini bir masaya yatırarak bir havza çerçevesinde beraberce bir gelecek inşa etmeye çalışıyorlar. Bildiğiniz gibi Manisa Kütahya, Afyon Uşak. Bir bölgesel gelişme planımız var onu yapıyoruz. Çeşitli süreçlerden geçtikten sonra kesin onaylandıktan sonra kesinleşiyor. Bu başbakanlıkta. Bu yerel gelişme planı çerçevesinde yerel ekonomik gelişme programları yapmamız gerekiyor. Bu programlar 3’er yıllık oluyorlar. Bir dizi çalışmadan sonra son şeklini birazdan arkadaşlar bize sunmuş olacaklar. Onun üzerinde biraz görüş alışverişinde bulunacağız ve son şeklini verip onaylayıp uygulamaya başlayacağız. Biz doğrusu planlı yaşamayı çok sevmiyoruz. Planı yapıp bitirdiğimiz gün bozmanın yollarını arıyoruz. Bir şekilde planlı olarak yaşamayı öğrenmek zorundayız. Önce ihtiyaçlarımıza tam denk gelen bir plan yapmayı öğrenmek zorundayız. Sonrada o planı uygulamayı başarmak zorundayız. Orta, uzun vadede planlı bir gelecek inşa etmeyi başarmak zorundayız. Bu son derece zor. Bende bizzat planlı hayata uymakta zorluklar yaşıyorum özellikle çevrede 100 binlik diyoruz, 50 binlik diyoruz, 25 binlik diyoruz, sonrada bakıyoruz ihtiyacımız olduğunda bu plan önümüze engel olarak çıkıveriyor. Dolayısıyla planların bize gelecekte engel olmaması aksine yolumuzu aydınlatması ve gelişmemizi derleyip toparlayabilmesi için doğru yapılması lazım. Gerçeklere uygun gerçek potansiyellerden yola çıkarak yapılması lazım. İşin bu kısmını biraz ihmal ediyoruz. Plan oluşma aşamasında ilgililer çok katkı vermiyoruz. Ortaya metin çıkıyor ondan sonrada doğal olarak bu metinle barışmakta zorlanıyoruz. Umarız bizim bu planımız böyle olmaz onun için sizlere sunduk. Arkadaşlarımız bizlere ne hazırladılar anlayalım sonrada hazırlığın bize uyan uymayan taraflarını burada konuşalım. Eğer bu planı başarabilirsek bizim çok işimize bundan sonra ajanslı projeli Avrupa Birliği projeleri ve onun dışındaki projelerde dolu bir hayat bizi bekliyor. Tüm bu projelerimiz bir plana bir programa bağlı dayandığı zaman daha fazla geçerli oluyorlar. Onun için ne yapıp edip ben dahil bu sürece bir an evvel uymak zorundayız. Ben katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalarından ardından  Planlama ve Arge Birim Başkanı İskender Cem Leblebici Zafer Kalkınma Ajansı Yerel Ekonomik Gelişme Plan hakkında sunum gerçekleştirdi.
Leblebici sunumunda YEGEP nasıl hayata geçirildiğini anlatarak ‘YEGEP’in temel amacı, TR33 Bölgesi 2014-2023 bölge planının hayata geçirilmesi için öncelikli projeleri tanımlamak ve uygulamasına yönelik kapsam, sorumlu kurum ve öneri kaynakları ortaya koymakta. YEGEP’lerin uzun vadede ajanslar üzerinde yürütülmesi öngörülen bölgesel operasyonel program çalışmalarına da oluşturması beklemektedir. Hazırlamış olduğumuz 3 yıllık bu plan yönetim kurulumuz tarafında onaylandı. Sayın Başbakanımızın imzasını bekliyor. O imzadan sonra bölge planımız hayata geçirilecek’ diye konuştu.

Haber Resimleri